Praca opiekunki osób starszych


 

1. Chcę podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Jakie warunki powinnam spełniać?

Praca w Niemczech dla opiekunki nie jest pracą dla każdego. Opiekunka osób starszych powinna być osobą asertywną, silną zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Praca często wiąże się z oglądaniem na co dzień cierpienia, choroby i niedołęstwa. Opiekunka musi również sprostać podstawowym czynnościom codziennym, związanym ze swoim podopiecznym, który niejednokrotnie jest osoba leżącą. Wiąże się to z dźwiganiem i innymi niedogodnościami natury fizjologicznej.

 

2. Czy ważna jest znajomość języka?

Tak, oczywiście. Znajomość języka kraju, do którego chcemy wyjechać, aby pracować, jest bardzo ważna. Osoby potrafiące kontaktować się w obcym języku są najlepszymi kandydatami. Nie jest to jednak wymagane ani konieczne. Czasem wystarczą same podstawy języka, może się też zdarzyć tak, że nasz podopieczny doskonale zna język polski.

 

3. Kto jest preferowany do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Nie ma znaczenia, czy pracę chce podjąć kobieta, czy też mężczyzna. Preferencje zależą od potrzeb podopiecznego. Niejednokrotnie wybierani są mężczyźni, którzy zazwyczaj posiadają więcej siły fizycznej potrzebnej przy osobach obłożnie chorych i leżących. Natomiast kobiety są wybierane do osób wymagających spędzania wspólnie czasu, zakupów, czy też porządków domowych.

 

4. Jak szybko znajdę pracę po wypełnieniu formularza?

Agencja pośrednictwa pracy nie może niestety zagwarantować czasu, w jakim znajdziecie Państwo pracę. Nie jest to zależne od nas.

 

5. Czy warto podejmować legalną pracę za granicą jako opiekunka osób starszych?

Warto, gdyż nie opłaca się pracować nielegalnie. Nie liczą się nam bowiem lata pracy, nie podlegamy ubezpieczeniu, a i z wypłatą wynagrodzenia może być różnie. Dodatkowym atutem legalnej pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest możliwość odzyskania podatku zapłaconego poza granicami własnego kraju, a często są to dość duże kwoty.

 

6. Czy z legalnej pracy poza granicami kraju należy mi się coś oprócz wynagrodzenia?

Tak, w zależności od kraju w którym pracujemy, można pobierać różne świadczenia. Najczęściej pobieranymi świadczeniami są pieniądze na dzieci oraz rozłąkowe. Można również otrzymać, jak już wcześniej o tym pisaliśmy, zwrot podatku zapłaconego zagranicą.

 

7. Jakie czynniki gwarantują nam zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech?

Przede wszystkim, ważne jest doświadczenie na podobnym stanowisku. Dobrze jest też, gdy kandydat ma ukończone odpowiednie kursy bądź jest pielęgniarzem/ pielęgniarką z wykształcenia. Atutem osoby ubiegającej się o pracę jest również znajomość języka oraz posiadanie prawa jazdy.

 

8. Co zamieścić w swoim ogłoszeniu?

Ogłoszenie, które umieszczamy powinno zawierać niezbędne informacje na nasz temat. Powinny się w nim znaleźć również nasze umiejętności i predyspozycje. Dobrze też, gdy ogłoszenie zawiera zdjęcie.

 

9. Czy rejestracja w serwisie jest odpłatna?

Nie, rejestracja jest darmowa. Nigdy nie pobieramy opłat od ludzi chcących się zarejestrować. Nie zamierzamy również wprowadzić takich opłat.

 

10. Jak odnaleźć ogłoszenia dotyczące pracy jako opiekunka, jaką frazę wpisać w wyszukiwarkę?

 

Praca jako opiekunka osób starszych”, a także „pomoc domowa seniora”, „legalna praca w Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii,Szwajcarii, Anglii, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii”,

Pomoc domowa 24h”, „Agencja pośrednictwa”, „opiekunka- oferty pracy”.

 

Zacznij zarabiać i żyć po europejsku! Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wymaga odpowiedniego wynagrodzenia, które zapewnimy Ci właśnie my! Nasz portal zapewnia wysokie zarobki nawet do 8000 zł miesięcznie! Brzmi bajecznie? Zarejestruj się i przekonaj się sama, że to nie bajki a prawdziwe fakty. Setki zadowolonych opiekunek i setki zadowolonych rodzin i seniorów. Zostań jedną z opiekunek i zarabiaj europejskie stawki wynagrodzenia!

 

Nowe zmiany w ZUS!!

 

Jest to bardzo istotny artykuł dla osób, które chcą pracować jako opiekunki lub opiekunowie osób starszych w Niemczech! Polecamy zapoznać się dokładnie z całym artykułem w celu wyzbycia się ewentualnych problemów prawnych, które przez drobne przeoczenie lub osobistą niechęć zmiany mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dla państwa okoliczności. Należy zapamiętać, że:

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli potocznie zwany ZUS stawia wymóg nie do negocjacji, aby każdy Polak, który wyjeżdża do pracy za granicę jako pracownik polskiej firmy, przed wyjazdem objęty był systemem ubezpieczeń w  Polsce przez minimum 30 dni, czyli nie krócej niż

JEDEN MIESIĄC

 

 

W najprostszy sposób można to wytłumaczyć następująco. Chodzi o to, że przez minimum miesiąc przed podjęciem pracy za granicą w tym przypadku jako opiekun osób starszych w Niemczech, należy być ubezpieczonym i ten fakt nie podlega absolutnie żadnym negocjacjom.

 

Oczywiście należy to uściślić. Fakt, że musimy być ubezpieczeni przez minimum jeden miesiąc wcześniej, nie oznacza, że mamy obowiązek przez ten czas pracować w konkretnej firmie lub tym bardziej agencji pośrednictwa pracy, która ma zamiar wysłać nas do pracy jako opiekun do kraju UE, w tym przypadku do Niemiec. Jest to wymóg, który stawia tylko założenie ubezpieczenia przez minimalny czas 30 dni, i jest on nie do obejścia!

 

WAŻNE!!

 

Istnieją przepisy, że można ubiegać się o wniosek A1, jeżeli brakuje nam tylko kilku dni do pełnego miesiąca, ale prawda jest taka, że należy pogodzić się z tym, że mimo iż urzędnicy rozpatrują wtedy każdą sprawę indywidualnie, a należy mieć na uwadze, że od dłuższego czasu przykładają się do tego, to istnieje znikoma szansa na pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku. Zazwyczaj jeżeli okres ten jest krótszy niż 30 dni to urzędnicy z automatu odrzucają wnioski takich osób. Jednak w ekstremalnych przypadkach można spróbować, lecz na nasza wiedzę istnieje znikoma szansa powodzenia.

 

Bardzo istotny jest również aspekt ze strony agencji, które zajmują się delegowaniem opiekunek czy też opiekunów do na przykład Niemiec.Wszystkie te agencje pośrednictwa pracy, które zajmują się delegowaniem osób do pracy, w tym przypadku jako opiekunowie osób starszych do Niemiec, mają obowiązek, i nie mogą tego pomijać pod żadnym względem sprawdzenia w jakiej sytuacji ubezpieczeniowej znajduje się kandydat na opiekuna osób starszych.

 

To sprawia, że odpowiednio wcześniej my jako pośrednik prosimy aby państwo zwrócili na to uwagę, gdyż to, że pada zapytanie o wcześniejszy minimum 30 dniowy okres ubezpieczenia jest zadawany podczas początkowych etapów rekrutacji na to stanowisko opiekunki. Wszystko tak dzieje się dlatego i dlatego przykładamy do tej sytuacji taką wagę, że pragniemy uzyskać w 100% legalną i możliwie najbardziej profesjonalną pracę pośrednika na rynku. Państwa prawo jest dla nas najważniejsze i robimy wszystko aby państwo nie mieli w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji związanych z niedopatrzeniem i nie dokończeniem jakiegoś wymogu ze strony prawnej.

 

 

WARUNEK PODLEGANIA - wiesz jak go spełnić?

 

Jak było wspomniane w niektórych częściach tekstu, wyjechać do pracy mogą osoby, które przez minimum 30 dni przed podjęciem pracy podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce

 

Stworzyliśmy dla państwa zbiór 8 punktów, które mówią komu przysługuje możliwość wyjazdu do pracy jako opiekun lub opiekunka osób starszych

 

1. emeryci i renciści

2. rolnicy bądź członkowie rodziny ubezpieczeni w KRUS

3. osoby zatrudnione na umowę o pracę

4. osoby zatrudnione na umowę zlecenie

5. osoby zatrudnione na kontrakt

6. bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy

7. osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członka rodziny

8. osoby w trakcie oraz bezpośrednio po:

- urlopie wychowawczym (jeśli pracodawca się zgodzi),

- urlopie płatnym (np. wypoczynkowym),

- zwolnieniu lekarskim (tzw. L4),

- pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego,

- zasiłku opiekuńczym.

 

Czy wiesz jakie mogą być skutki niespełnienia warunku podlegania??

 

Ważne! - Bez spełniania warunku podlegania miesiąc przed wyjazdem pracownik nie ma prawa mieć opłacanego ubezpieczenia w Polsce, gdyż ZUS nie poświadczy dla niego druku A1

 

Oznacza to że, może z tego faktu wypływać wiele niepotrzebnych komplikacji, które są nieprzyjemne dla pracowników i ciągną się za opiekunkami lub opiekunami przez długi czas. Zaczynając wyłącznie od Polskiego systemu ubezpieczeń, możliwy jest brak ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Sporym problemem może być również brak karty EKUZ, który oznacza brak prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

 

Uważaj na OSZUSTÓW!!

 

W przypadku kiedy konkretny pośrednik czy firma jest zdania, że brak podlegania to dla nich nie jest absolutnie problem, trzeba podejść do danej agencji z dozą nieufności i bardzo dużym stopniem dystansu, ponieważ może to oznaczać, że firma nie zgłasza swoich pracowników do ubezpieczenia w ZUS lub nie stara się o druki A1 i karty EKUZ

 

Według informacji jakie uzyskaliśmy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), obowiązek podlegania najłatwiej spełnić na dwa sposoby:

 

1. zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy;

2. zgłosić się do ubezpieczenia przy członku rodziny – należy poinformować o takiej potrzebie pracodawcę krewnego lub inną jednostkę, w ramach której podlega on ubezpieczeniom zdrowotnym  (KRUS, PUP itp.). Za członka rodziny uważa się w tym przypadku współmałżonka, dzieci, rodziców i dziadków (warunkiem jest status osoby uczącej się i wiek do 26 lat).

 

Na koniec artykuły zamieszczamy dal państwa kilka informacji przekazanych przez główne źródła,

które mówią, że zmiany dopiero nadchodzą, ale już teraz można zauważyć kilka najważniejszych

aspektów zmian prawnych, które zostały zaprezentowane poniżej:

 

1. Niemieckie urzędy skarbowe coraz częściej kwestionują model podatkowy stosowany przez wiele agencji delegujących opiekunki do Niemiec

1. ZUS w coraz większej ilości zaczyna kwestionować wykonywanie na terenie kraju przez opiekunki delegowane do Niemiec zadań w zakresie szkoleń i rekrutacji oraz promocji.

2. Niemieckie urzędy celne (FKS ZOLL) kwestionują w ostatnim czasie stosowane przez firmy delegujące opiekunki poszczególne modele delegowania

3. ZUS w Polsce na coraz większą skalę prowadzi kontrole w firmach delegujących opiekunki i poprzez wydawane decyzje niszczy dobrze prosperujące firmy – w ostatnim półroczu urzędy zamknęły ok. 80 firm kierujących opiekunki do Niemiec

4. Naczelny Sąd Administracyjny nakazuje opodatkować usługi opieki domowej w Niemczech podatkiem VAT 23%

 


Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.